fot. eSkyŁukasz Habaj (po lewej) i Andrzej Kozlowski (po prawej)
Stery w eSky przejmuje dotychczasowy wiceprezes i CFO – Andrzej Kozłowski – związany z eSky od ponad 10 lat. W związku z udaną integracją Thomas Cook i dynamicznym wzrostem sprzedaży pakietów, Kozłowski na czele Grupy eSky planuje dalszy rozwój firmy w tym obszarze. Łukasz Habaj, jeden ze współzałożycieli Grupy eSky i CEO firmy w latach 2010-2016 oraz 2020-2025 opuszcza zarząd ze względów zdrowotnych. Pozostanie jednak w Radzie Nadzorczej, gdzie będzie aktywnie wspierał spółkę w budowaniu pozycji lidera w segmencie internetowych biur podróży w Europie Środkowo-Wschodniej, jak również w rozwoju marki Thomas Cook.
– W listopadzie ub.r. uległem poważnemu wypadkowi narciarskiemu, którego konsekwencje uniemożliwiają mi zaangażowanie w pracę na poziomie, który mógłbym uznać za zgodny z własnym standardem. Dlatego w poczuciu pełnej odpowiedzialności za spółkę podjąłem decyzję o wcześniejszym niż planowane odejściu z zarządu, by móc skupić się na pełnym powrocie do zdrowia. Pierwotnie zakładałem, że ten moment nastąpi z końcem bieżącego roku. Andrzej Kozłowski jest świetnym kandydatem do zastąpienia mnie na stanowisku prezesa. Będąc w pełni zaangażowanym we wszystkie aspekty operacyjnego zarządzania biznesem, gwarantuje kontynuację zapoczątkowanej strategii transformacji spółki w nowoczesnego touroperatora 21. wieku, której jest współautorem. Zna firmę od podszewki, ma bogate doświadczenie menedżerskie, a także kompetencje przywódcy z jasną wizją przyszłości i konkretnymi pomysłami na dalszy rozwój – wyjaśnia Łukasz Habaj.
Łukasz Habaj wrócił do spółki w 2020 roku, by przeprowadzić firmę przez największy od dziesięcioleci kryzys w branży turystycznej. Dzięki staraniom zarządu pod przewodnictwem Habaja spółka już w 2021 roku jako jedna z nielicznych w branży zanotowała dodatni wynik EBITDA na poziomie niemal 62 mln zł, czyli o 104 proc. więcej niż w przedpandemicznym, rekordowym dla spółki, 2019 roku. Rok później Łukasz Habaj przewodził pracom nad strategią Grupy na lata 2022-2027, której celem jest transformacja biznesu z brokera biletów lotniczych w internetowego touroperatora i lidera regionu CEE w segmencie OTA (z ang. internetowe biuro podróży). W tymże roku firma pozyskała inwestora – MCI Capital – który jest jednym z największych funduszy private equity i posiada obecnie 57 proc. udziałów w akcjonariacie.
W okresie trzyletnim 2021-2023 spółka wygenerowała trzycyfrową dynamikę wzrostu EBITDA. Ubiegły rok był szczególnie udany dla Grupy eSky, kiedy to z Łukaszem Habajem na stanowisku prezesa zarządu doszło do podpisania w kwietniu umowy partnerskiej z Ryanair – największą niskokosztową linią lotniczą w Europie – a także przełomowego przejęcia najstarszej marki turystycznej na świecie: Thomas Cook we wrześniu 2024 roku.
Jak podkreśla Habaj, dzięki przejęciu Thomas Cook Grupa eSky nabyła nie tylko rozpoznawalną markę, lecz także unikalne kompetencje i know-how, a efektem tego było dołączenie Alana Frencha, dotychczasowego prezesa Thomas Cook do tzw. executive management team Grupy w roli Chief Holidays Officer, odpowiedzialnego za segment pakietów dynamicznych.
Andrzej Kozłowski planuje kontynuować strategię firmy
Strategicznym celem Grupy eSky jest objęcie pozycji lidera w segmencie internetowych biur podróży w Europie Środkowo-Wschodniej do 2027 roku. O jego realizacji w największym stopniu ma zadecydować rozwój innowacyjnych pakietów dynamicznych Wakacje i City Break, które łączą loty rejsowe, hotele i transfery w jedną rezerwację. Sprzedaż tego produktu plasuje eSky jako touroperatora w pełnym tego słowa znaczeniu, a wycieczki te objęte są Turystycznym Funduszem Gwarancyjnym, zapewniając pełną opiekę podróżnym. Pakiety dynamiczne to coraz chętniej wybierana opcja spopularyzowana w Europie Zachodniej, która jest niezwykle konkurencyjna do najczęściej statycznych ofert tradycyjnych biur podróży.
– Gdy wspólnie z Łukaszem Habajem i pozostałymi członkami zarządu opracowywaliśmy nową strategię Grupy na kolejne lata, naszym oczkiem w głowie było dostarczanie klientom jak największej wartości. Pakiety dynamiczne to nowoczesne rozwiązanie, które łączy najlepsze praktyki znane z Europy Zachodniej z potrzebami współczesnego konsumenta w naszym regionie. To klient decyduje kiedy, gdzie i jak chce podróżować, a my zapewniamy mu wszystko, co potrzebne – niespotykaną elastyczność, szeroki wybór oraz atrakcyjne ceny. To wszystko w wygodnym procesie rezerwacji online z dogodnymi formami płatności przy jednoczesnej ochronie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego – mówi Andrzej Kozłowski.
Strategia szybko zaczęła przynosić pożądane owoce: w ubiegłym roku niemal 100 tys. klientów zdecydowało się skorzystać z pakietów dynamicznych eSky – Wynik ten oznacza, że klientom podobają się nasze rozwiązania i już teraz jesteśmy w pierwszej dziesiątce największych touroperatorów w Polsce, mimo że w ten obszar aktywnie inwestujemy dopiero od dwóch lat. Wzmocnieni akwizycją Thomasa Cooka będziemy kontynuować z naszym świetnym zespołem misję umożliwiania klientom odkrywania świata na ich warunkach, oferując spersonalizowane podróże w najlepszych cenach – dodaje nowy prezes Grupy eSky.
Andrzej Kozłowski posiada wieloletnie doświadczenie w obszarze finansowym i zarządczym, które zdobywał, pracując m.in. dla Deloitte. Do Grupy eSky dołączył w 2015 roku, obejmując stanowisko dyrektora finansowego, a od 2016 roku zasiada w zarządzie. W tym okresie eSky dynamicznie się rozwijał poprzez ekspansję międzynarodową i maksymalizację efektywności operacyjnej, generując znakomite wyniki finansowe (10-krotny wzrost EBITDA).
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.